Artiklid

Onu Bella kirjutas raamatu oma haigusest – eesnäärmevähist

Onu Bella esitleb teisipäeval, 20. juunil kell 18.00 vana telemaja kohvikus raamatut «Tappa prostatavähk», kus legendaarne muusik ja kirjanik räägib võitlusest vähiga.

Kaheosaline autobiograafiline pulpfiction on halastamatult aus käsitlus sellest, mida hakkab läbi elama seni täiesti terve mees, kes vaatamata regulaarselt arsti juures käimisele saab eesnäärmevähi diagnoosi.

Ilukirjanduse ja fantaasiaelementide kõrval jookseb romaanis armastatud meelelahutustegelase enda lugu, mis on pehmelt öeldes võigas.

See raamat räägib ausalt, mis ja kuidas hakkab mehe elu sellises olukorras olema. Oma keemikuharidusest lähtuvalt on autor äärmiselt süvitsi käsitlenud ka raviprotseduuride ja ravimite toimet ning spetsiifikat.

Loe edasi “Onu Bella kirjutas raamatu oma haigusest – eesnäärmevähist”

Suremus eesnäärmevähki – 260 meest igal aastal

Eestis on suremus eesnäärmevähki üks Euroopa kõrgemaid, sest pahatihti jõuavad mehed arsti juurde liiga hilja. Igal aastal sureb Eestis eesnäärmevähki keskmiselt 260 meest. Osad neist on hoolivad isad, teised vahvad vanaisad. Kindlasti on nad kõik kellegi head sõbrad.

Eesnäärmevähk on levinuim pahaloomuline kasvaja Eesti meestel. Eesnäärmevähi diagnoosi on Eestis ametlikult saanud umbes 10 000 meest, aga kuna haigus kulgeb ilma sümptomiteta, kannab seda enda teadmata ilmselt mitu korda rohkem mehi.

Igal aastal avastatakse Eestis ca 1000 uut eesnäärmevähi juhtu. Kahjuks jõuavad mehed arsti vastuvõtule liiga hilja ning 4% juhtudest diagnoositakse eesnäärmevähk kaugelearenenud staadiumis.

Iga-aastane suremus on vanusegruppide lõikes välja toodud alljärgnevas tabelis.

Aasta Kokku 40-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85+
2010 256 0 3 9 17 30 44 65 49 39
2011 223 0 4 8 16 24 28 47 62 34
2012 256 1 2 9 20 26 50 51 57 40
2013 258 0 2 8 14 26 38 62 72 36
2014 269 0 4 11 19 30 40 59 51 55
2015 292 0 2 7 13 29 47 61 75 58
Keskmine iga-aastane suremus eesnäärmevähki perioodil 2010-2015. Igal aastal sureb orienteeruvalt 260 meest eesnäärmevähki.

Eesnäärmevähi õigeaegseks avastamiseks peaksid kõik 50. eluaastates mehed tegema ära PSA-testi. Kui peres on juba esinenud eesnäärmevähki, tuleks end kontrollida juba 40. eluaastates. Eesnäärmehaiguste poolt põhjustatud vaevuste esinemisel peaks kindlasti pöörduma perearsti või meestearsti vastuvõtule.

Vaata ka: Mis on PSA test ja kus seda teha saab

Allikas: Statistikaameti andmebaas, RV56: Surnud surmapõhjuse, soo ja vanuserühma järgi. Uuendatud: 21.06.2016

Kui palju maksab PSA test ja kus seda teha saab

PSA test väga väärtuslik analüüs avastamaks eesnäärmevähki haiguse edukalt ravitavas staadiumis.

PSA testi soovitatakse kord aastas teha kõigil meestel alates 50-ndast eluaastast. Eesnäärmetesti tegemise hind sõltub, kas seda teha perearsti juures, tasulise teenusena laboris või koduse kiirtestina. Hind erineb kordades!

Perearsti juures – tasuta*

*Nagu kirjutas hiljaaegu Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel, siis tasuta asju pole olemas. On olemas tasutud asjad.

Perearstidel on võimalik teha PSA testi nii, et patsient selle eest ise otseselt ei tasu. Küll aga tasutakse selle eest kaudselt läbi maksude. Perearstidel on ette määratud kindel aastane uuringufond, millest on võimalik finantseerida patsiendile vajalikke uuringuid. Siiski, PSA-testi ennetava uuringuna – erinevalt emakakaelavähi ja rinnavähi uuringutest – riik eraldi ei finantseeri.

Me ei kutsu üles ilma eesnäärme kaebusteta ja riskigruppi mitte kuuluvaid (väga noori) mehi pöörduma perearsti poole sooviga igaks juhuks PSA testi teha. Tasub teada, et iga 7-50-aastase patsiendi kohta on perearstil ette nähtud uuringufond 19.20€ aastas. Kui kõik terved noored mehed läheksid igaks juhuks (ilma riski ja kaebusteta) PSA testi tegema, siis kulub uuringufondi raha kiiresti ära ja ei jätku enam raha päriselt haigetele inimestele vajalike uuringute tegemiseks. Püüame olla mõistvad.

Synlab laboris tasulise teenusena – 11,38€

Täpselt sama PSA testi, mida saaksite teha perearsti juures, on võimalik ise tasulise teenusena tellida Synlabi laborist. Synlab’i verevõtukohas tuleks anda vereproov ja tellida endale soovitud uuring, milleks antud juhul on PSA. Testi hind (08.03.17 seisuga) on: PSA test 8,38€ + verevõtt 3€. Kui oled iseseisvalt laboris PSA testi teinud, siis palun anna sellest teada ka oma perearstile, kes saaks näidu haigusloos fikseerida. See aitaks hiljem hinnata PSA muutumise dünaamikat aastate lõikes.

Testist loe lähemalt Synlab’i patsiendiportaalist.

Kodune kiirtest, mida me ei soovita – 28€

Eesnäärme kiirteste müüakse apteekides või pakutakse üsna agresiivselt ka telefoni teel. Kiirtest näitab ainult seda, kas PSA sisaldus veres on üle 4 ng/ml või alla selle. Kiirtest ei anna ühtegi numbrilist väärtust, mida oleks võimalik perearstil haigusloos fikseerda PSA ajas muutumise hindamiseks. Samuti ei tähenda väärtus alla 4 ng/ml, et PSA sisaldus veres oleks normi piires, kuna ületab kõikide vanusegruppide vanusespetsiifilisi mediaanväärtusi. Kiirtest annab väga vähe infot.

Filmisõbra pissiäpp – Mihkel Raud kirjutab urineerimishäiretest Tele2 blogis

Healoomulise eesnäärme suurenemisega kaasnevatest urineerimishäiretest kirjutab läbi huumoriprisma Tele2 blogis Mihkel Raud.

Ma olen 47-aastane ja kuigi ma end hinges verinooreks pean, on niinimetatud ealised iseärasused mind viimasel ajal kimbutama hakanud. Ma ärkan vara, täna ärkasin näiteks kell 2.45 ja magama enam ei jäänud.

Mind ei huvita enam asjad, mis veel paar aastat tagasi tõsist pinget pakkusid. Ja mis kõige hullem – ma käin pissil tihemini, kui tahaksin.

Vaata ka: Eesnäärmehaiguste poolt põhjustatud vaevused

Tõsi mis tõsi. Veel mõni aasta tagasi tegid Prostamol UNO reklaamid mulle jubedalt nalja, sest öö otsa peldiku vahet liduvast vanamehest midagi hüsteerilisemat oli võimatu ette kujutada. Nüüd olen ma ise see vanamees. Ja kempsu vahet ei sõelu ma ainult öösiti. Ma võin enne kinoseanssi küll kenasti põie tühjaks lasta, kuid sellest hoolimata tabab mind filmi ajal selline häda, et kraam kipub kõrvadest ja silmist välja purskuma.

Poole filmi ajal kempsu minna võib aga tähendada seda, et mul jääb mõni oluline stseen nägemata ja kogu kinokülastus osutub täielikuks ajaraiskamiseks. Õnneks pole ma oma hädas üksi ja kus on probleem, seal on alati keegi, kes selle lahendab.

RunPee on äpp, mis ütleb mulle, millisel hetkel ma filmi ajal kempsu võin minna. Olgu kinos või koduse teleka ääres, RunPee teab täpselt, mitmendal filmi minutil on turvaline paariks hetkeks WC-sse eemalduda, nii et midagi olulist kaotsi ei lähe.

Loe edasi Tele2 blogist.

Kus saab teha PSA testi

PSA analüüs on väga väärtuslik test, avastamaks eesnäärmevähki haiguse edukalt ravitavas staadiumis. PSA testi soovitatakse kord aastas teha kõigil meestel alates 50-ndast eluaastast.

Kõige lihtsam on PSA testi teha Synlab laboris, kus tuleks selle jaoks anda vereproov. Analüüside tegemiseks ei ole vaja end eelregistreerida, proovide andmine jooksva järjekorra alusel.

  • Ilma arsti saateleheta ja ribakoodideta on vereproovi andmine tasuline teenus –  hinnaga 3,00€.
  • PSA testi hind on (16.12.16. seisuga) 8,38€.

Synlabi labori verevõtukohad on olemas Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Jõhvis, Viljandis, Võrus, Elvas, Põltsamaal.

Vaata kontake: Verevõtukohad

Kui sul esineb kaebuseid, mis võivad olla seotud mõne eesnäärmehaigusega või oled üle 50 aasta vana, siis küsi PSA testi kohta enda perearstilt, uroloogilt või meestearstilt. Kui oled käinud ise PSA testi tegemas, siis anna iga kord tulemus (numbriline väärtus) edasi ka oma perearstile, et ta saaks sellega täiendada sinu haiguslugu ning jälgida muutust ajas.

Loe PSA testi kohta siit.

Mis on PSA test ?

PSA analüüs on väga väärtuslik test, avastamaks eesnäärmevähki haiguse edukalt ravitavas staadiumis. PSA testi soovitatakse kord aastas teha kõigil meestel alates 50-ndast eluaastast.

Prostata-spetsiifiline antigeen (PSA) on aine, mida toodab vaid eesnäärme kude ja millel on oluline roll spermatosoididele sobiva keskkonna loomisel seemnevedelikus. Osa PSA-st satub siiski ka verre ning seda on võimalik seal mõõta. Terve eesnäärme puhul on PSA tase seotud eesnäärme suurusega. Paralleelselt eesnäärme suurenemisega kasvab ka PSA tase veres. Ülimalt väärtuslikuks teeb PSA testi aga asjaolu, et eesnäärme kasvaja rakkudest vabaneb verre mitmeid kordi rohkem PSAd kui tervest eesnäärme koest. Seetõttu saab PSA testi edukalt kasutada eesnäärmevähi varaseks diagnoosimiseks.

Loe edasi “Mis on PSA test ?”

Mehed – hoolitsege oma eesnäärme tervise eest!

Eesnäärme tervis on nagu meeskonna võit spordis – nõnda alustab juttu Ida-Tallinna Keskhaigla uroloogia osakonna juhataja Martin Kivi meeste tervisest rääkima asudes.

Dr Martin Kivi, Ida-Tallinna Keskhaigla

Tulemus sõltub kõikidest meeskonna liikmetest. Selle tiimi võtmeisikud on sina ise, sinu pereliikmed ja loomulikult perearst ning uroloog.

Dr Kivi kinnitab, et mehe tervis on peale tema enda tihtipeale ka tema lähedaste käes. Kui mees ise ei pööra oma tervisele tähelepanu, siis eesnäärmemuredega kaasnevad sümptomid peaksid märgatavad olema ka pereliikmetele. Eesnäärme tervise edendamiseks on vajalikud teadmised eesnäärme haigustest ja nende sümptomitest – seda hõlpsam on varakult eesnäärme haigusi ära tunda ja edukalt ravida.

Mis on eesnääre ja millal hakata sellele tähelepanu pöörama?

Uroloog Martin Kivi selgitab, et eesnääre on olemas ainult meestel. Eesnääre asetseb vahetult kusepõie all ja ümbritseb kusetoru. Alates 50. eluaastast on eesnäärme haigused meeste seas eriti sage probleem, mis puudutab varem või hiljem paljusid mehi. „Eesti mees jätab sageli haiguse hooletusse või häbeneb oma urineerimisprobleemidest arstile rääkida,“ tõdeb dr Kivi.

Loe edasi “Mehed – hoolitsege oma eesnäärme tervise eest!”